ניהול עצמי ומנהיגות

תפיסת תפקיד ניהול ומנהיגות
מעבר לתפקיד ניהולי ראשון ו/או לכל תפקיד חדש מעורר שאלות ואי ודאות, ומחייב הערכות שתבטיח הצלחה. סדנא זו מתמקדת בתפיסת התפקיד החדש, ורכישת כלי ניהול בסיסיים.
מטרת הסדנא:
 • לעורר שאלות ולהגדיר תפקיד חדש ומיומנויות רלוונטיות.

תכנים: למלא תפקיד חדש, המושג תפקיד- Role: מה כולל תפקיד- Role, תפקיד איש צוות לעומת תפקיד עובד, מנהל כמאמן- Coach, ייעוד, מטרות, סמכות ואחריות (R&R), הגדרת תפקיד המאמן ומיומנויות רלוונטיות, התבוננות פנימה, ניתוח S.W.O.T: חולשות וחוזקות, הזדמנויות ואיומים, בניית זהות כראש צוות/ מנהל, יצירת כרטיס ביקור אישי, הצבת יעדים אישיים, ההבדל בין ניהול ומנהיגות אישית, שגרות ניהול.

אפקטיביות אישית - מפתחות להצלחה
גישה הוליסטית משולבת שעיקרה עקרונות לפתרון בעיות ולהשגת תוצאות. הדגש הוא על תוצאות, השביל המתאים למנהל, לארגון, לעובדים ולתרבות הארגונית.
מטרת הסדנא:
 • להגביר מודעות לדפוסי חשיבה והתנהגות ולתרגל הרגלים לשיפור האפקטיביות האישית והמקצועית, היכולת להשיג תוצאות בצורה היעילה, הנוחה והמתאימה ביותר.

תכנים: מה עוזר להצלחה, מושגי יסוד, חידוד והעמקת הרגלים רלוונטיים לצורכי המשתלמים לתפקיד, מודל 8 ההרגלים של אפקטיביות ע"פ סטיבן קובי: פרואקטיביות, להתחיל מהסוף, סדר עדיפויות בניהול זמן, אני מנצח/אתה מנצח (Win & Win), תקשורת בינאישית: בקש תחילה להבין… ורק אחר כך להיות מובן, סינרגיה בצוות והתחדשות עצמית, מנהיגות וחזון אישי, חשיבה חיובית, חשיבה יוצרת מציאות.

העיקר להתחיל בעיקר - (תעדוף בניהול הזמן)
בסדנא נבחנת משמעות הזמן עבורנו בעידן של תקשורת מהירה וזמינות מתמדת, והיכולת לנהל את האנרגיות שלנו ולנצל את משאב הזמן היקר על פי סדרי עדיפויות והתרכזות במה שחשוב באמת.
מטרת הסדנא:
 • לאפשר ניצול יעיל ואפקטיבי של זמן ואנרגיה

תכנים: ניתוח עיסוקים: מה חשוב ומה דחוף בעבודה, העיקר להתחיל בעיקר- כיצד, כיצד לקבוע סדרי עדיפויות, מטריצת ניהול הזמן, ניהול זמן כתפיסה בסיסית של התפקיד, כיצד להתגבר על "זוללי הזמן", כיצד לעשות את אותו הדבר בחצי הזמן, עצות וטיפים לניהול הזמן, מה בין אפקטיביות ליעילות, "אל תנהל את זמנך- נהל את האנרגיות שלך", איזון בית- עבודה Work-Life Effectiveness.

לחץ והצלחה- STRESS FOR SUCCESS
החיים המודרניים על תביעותיהם המורכבות והמצטלבות, ניהול אנשים ותחרות מתמדת מהווים מקור לחץ המתאפיין בסימני היכר ברורים: עייפות פיזית ונפשית, תחושת עומס ומועקה, מחסור בפנאי וירידה הדרגתית בתפקוד.
מטרת הסדנא:
 • לזהות מקורות לחץ ושחיקה ולתרגל כלים למינוף הלחץ להצלחה

תכנים: מהו לחץ, מהי שחיקה, תופעת הלחץ על הבטיה השונים, איתור גורמים אישיים וארגוניים, תגובות לחץ, הקשר בין לחץ ואנרגיה נפשית, ניהול רגשות, כיצד להפוך אנרגיה שלילית לחיובית, לחץ כמנוף להצלחה, לחץ/עומס וניהול הזמן, 4 אלטרנטיבות להתמודדות עם לחץ לא רצוי, כיצד לנהל את גלגל האנרגיה, כיצד "לחיות עם הגל".

יצירתיות וחדשנות בניהול
כיצד לגדל קקטוס באלסקה
הגישה היצירתית מתייחסת ליכולת הקיימת אצל כל אדם להסתכל על מצבים מוכרים מזווית חדשה. חשיבה יצירתית מוציאה מהמעגל הסגור אל רעיונות חדשים ומקוריים, לקראת חדשנות ושינוי.
מטרת הסדנא:
 • לשפר יכולת חשיבה מסתעפת, להגביר יזמות וחדשנות

תכנים: מהי חשיבה יצירתית, חשיבה מסתעפת מול ממוקדת, כשרי החשיבה היצירתית, דמיון יצירתי, מחסומים ליצירתיות, כיצד לבנות אקלים ארגוני יצירתי, שלבים בפתרון בעיות יצירתי, טכניקות להפקת רעיונות טובים יותר, כיצד לצאת מהמעגל הסגור, 6 כובעי החשיבה (De-Bono) בפתרון בעיות, מודל שיטתי לפתרון בעיות שונות בארגון.
למנהלים: כיצד ליצור אקלים ארגוני יצירתי, ניהול היצירתיות, תפקיד המנהל כיזם.

איך לצאת מן המעגל הסגור (שלב ב')
מה עושים כשכבר יודעים? כיצד להשתפר ולהגדיל תוצאות?
מטרת הסדנא:
 • לזהות מצבי חסימה ולמצוא אלטרנטיבות לפריצת דרך

תכנים: מיפוי המעגלים הסגורים, מה כבר נעשה ואיפה הקיבעון, כיצד לצאת מהמעגל הסגור, שלבי השחרור, רעיונות ודרכים לא להיתקע ב"אין מוצא" (ניתן "לתרגם" הנושא לתחומי עיסוק שונים).

פתרון בעיות וקבלת החלטות
יום יום אנו עומדים בפני הצורך לפתור בעיות ולקבל החלטות ברמות מורכבות שונות ובחשיבות שונה. תמיד אנו עומדים בפני שאלות של סדרי עדיפויות בארגון, כיצד להחליט ואת מי לשתף בהחלטה.
מטרת הסדנא:
 • להקנות ידע ולשפר מיומנות אישית בפתרון בעיות ובקבלת החלטות

תכנים: מיפוי מצבים שונים, סוגים שונים של פתרון בעיות (לוגי, מוסרי, יצירתי), סוגי החלטות בעולם העבודה ובתחום האישי, סגנונות ניהוליים בקבלת החלטות, התאמת הסגנון הניהולי לנסיבות הניהוליות, תהליך פתרון בעיות בצוות, הפער בין תכנון וביצוע, מכשולים לפתרון בעיות אפקטיבי, יישום קבלת החלטות בארגון.

הצגת נושא אפקטיביתGETTING THE MESSAGE ACROSS
מידת כוחו של המנהל תלויה במידה רבה ביכולת הקומוניקציה שלו, ביכולת ליצור קשר ולהשפיע על אחרים. עבודתו מחייבת יכולת להציג נושא, רעיון, תוכנית, פתרון, עמדה וכדומה. הצגת הנושא יכולה להיות בפני יחיד או קבוצה, בתוך הארגון או מחוצה לו.
מטרת הסדנא:
 • לשפר את יכולת הצגת הרעיון בצורה בהירה, מושכת ומשכנעת

תכנים: תכנון הצגת נושא, שלבים מקדימים, כיצד להגדיר מטרות, כיצד לפתוח פרזנטציה, מבנה הצגת הנושא, טיפול בהתנגדויות, אמצעי המחשה, בקרת אפקטיביות העברת המסר, התמודדות עם פחד קהל, שאלות שיש לקחת בחשבון בעת העברת המסר, ממדי תקשורת בהצגת נושא. שפה מילולית, שפה ווקלית ושפת הגוף.

E.Q- אינטליגנציה רגשית בעולם העבודה
אינטליגנציה רגשית היא היכולת לחוש, להבין וליישם באופן מועיל את הכוח של הרגשות כמשאב של אנרגיה אנושית, מידע והשפעה. בערות רגשית יכולה לחבל באינטלקט, להרוס קריירה, לחבל בחיי נישואין, בהורות, בעבודה בצוות ובארגון ואף לגרום לבעיות בריאותיות. בארגונים מצטיינים אנשים באים לעבודה לא רק עם הראש אלא גם עם הלב – השאלה היא מי שולט על מי- אנחנו על רגשותינו או הרגשות בנו.
מטרת הסדנא:
 • ללמוד לנהל את הרגשות ולא להיות מנוהל ע"י רגשות

תכנים: מה זה E.Q, אינטילגנציה רגשית וחשיבותה, אבחון סגנון אישי ביחסים, מרכיבי ה- E.Q, מה זה I.Q, S.Q, ההבדל בין תבונה לתובנה, יחסים בעולם העבודה לעומת יחסי חברות, מילוי שאלון E.Q, הקשר בין כישורי E.Q לאפקטיביות בעבודה, כיצד לפתח את האינטיליגנציה הרגשית, כיצד להניע את גלגל הרגשות, כיצד להכין לימונדה מלימון, פיתוח חשיבה חיובית.

תדמית עסקית
תדמית אישית היא רושם שאנו מקרינים סביבנו, הדימוי וכרטיס הביקור שלנו. התדמית מורכבת מהאיכויות הבסיסיות שלנו, מהופעתנו החיצונית ומהמסרים הבלתי מילוליים שאנו משדרים. להופעה החיצונית ולסביבת העבודה השפעה על האופן בו אנו נתפסים, ומכאן על יצירת עמדה כלפינו ותגובות אלינו.
מטרת הסדנא:
 • לצמצם פער בין תדמית רצויה למצויה

תכנים: מהי תדמית וממה היא בנויה, חשיבותה של התדמית, האם התדמית היא אשליה, תדמית חיצונית ודימוי פנימי, בניית תדמית רצויה, מה אני רוצה לשדר מתוקף תפקידי, טיפים לשיפור תדמית חיצונית, הקסם שבצבע (התאמת צבעים), בניית כרטיס ביקור אישי (לנשים – ניתן לכלול סדנת טיפוח ואיפור והתאמת לבוש ייחודית, לגברים- ייעוץ בנושא טיפוח ולבוש). תכנית אישית למימוש התדמית.

כתיבה עסקית: @ פשוט לכתוב נכון
עוצמתו של הדואר האלקטרוני ככלי להעברת מסרים, טומן בחובו גם לא מעט בעיות ואתגרים. לכן נולד הצורך להגביר את המודעות למגבלותיו של הכלי, וליישום כללי תקשורת ארגונית תכליתית ויעילה. סדנת e-Mail – פשוט לכתוב נכון! היא סדנה "ידידותית למשתמש", המתמקדת במתן כלים מעשיים לעובדים בארגון, לכתיבה ותקשורת אפקטיבית באמצעות הדואר האלקטרוני.
מטרת הסדנא:
 • לשפר יכולת בכתיבת דואר אלקטרוני אפקטיבי

תכנים: ההבדלים המרכזיים בין תקשורת כתובה לתקשורת בעל פה, ייחודיות הדואר האלקטרוני, כיצד לנסח מסר ממוקד, את מי מכתבים ואת מי לא, כיצד להגדיר נושא, הטעויות הנפוצות ביותר בכתיבת דואר אלקטרוני וכיצד להימנע מהם, To e-Mail or Not To e-Mail– מהם המצבים והסיטואציות בהן נוותר על משלוח דואר אלקטרוני ונעדיף אמצעים אחרים (שיחת טלפון/פגישה פנים אל פנים), אינטונציות ומסרים רגשיים, ברכות וסיכום המסר האלקטרוני, כללי "עשה" ו"אל תעשה"

הכנה לפרישה
ואחרי הכל... הגיע זמן לפרוש. סדנא זו היא היחידה הניתנת לעובד ואין מטרתה הגברת אפקטיביות אישית בעבודה, אלא הגברת ההומניות של החברה ודאגה לרווחתו של הפורש.
מטרת הסדנא:
 • עזרה לעובדים בבניית תכנית פרישה מיטיבית

תכנים: הפרישה כשינוי וכהזדמנות בחיי הפרט ומשפחתו; גילו של אדם; מהי זקנה; אלטרנטיבות לזמן פנוי; מעגל החיים האישי, המשפחתי ופרישה; פנאי ומשמעות; האם איחרתי את הרכבת; אושר, איכות חיים ובריאות; תכנון תקופת הפרישה; החופש לבחור והאחריות בבחירה; יצירתיות בגיל השלישי.